خانه > Agile, Project Management > توسعه محصول موفق

توسعه محصول موفق


در پست قبلی به مدل های درآمد زایی شرکت های توسعه نرم افزار اشاره کرده بودم که در این پست می خواهم بیشتر به مدل درآمد زایی توسعه محصول بپردازم . در این پست خواهید خواند که چگونه  محصول ما  می تواند موفق باشد .https://sirasad.files.wordpress.com/2010/03/362130_f260.jpg?w=260

شرکت هایی که در حال توسعه محصول نرم افزاری می باشند بر دو قسم می باشند . آنهایی که پروژه محور هستند و آنهایی که محصول محور هستند . شرکت های ایرانی غالبا پروژه محور می باشند . در این شرکت ها معمولا نگرانی ها حول مثلث آهنین می باشد ,  یعنی اینکه پروژه باید در سرموقع با هزینه معلوم و با خصوصیات معین شده به اتمام برسد و این شرکت ها آنقدر در این مثلث غرق می شوند که عملا محصول را فراموش می کنند .

شرکت های محصول محور هم تقریبا بر عکس شرکت های پروژه محور عمل می نمایند و بیشتر حواسشان بر سر محصول می باشد و از مثلث آهنین غافل می باشند ولی بعضا با مشکلاتی مواجه می شوند . مثلا تولید محصول آنقدر به طول می کشد که نیاز بازار تغییر می کند و باید دوباره در محصول تغییراتی را داشته باشیم که هزینه بر می باشد.

به نظر شما کدامیک از این شرکت ها می توانند محصول موفقی را تولید نمایند ؟ آیا با مقایسه نوع عملکرد این دو نوع مدل عملکرد می توان به یک مدل بهتر دست یافت ؟ قبل از پاسخ به این سوالات اجازه بدهید سوال بنیادی تری را مطرح نمایم ,   «منظور از محصول موفق چیست ؟»  : فکر کنم بهترین جوابی که بشود به این سوال داد این است که : » محصول موفق محصولی است که بتواند تسهیلی در زندگی مشتری بیافریند و برای مدت طولانی مورد استفاده قرار بگیرد .» منظور از تسهیل که معلوم است چیست ,  یعنی برای مشتریانمان کاری که قبلا مشکل بود امروزه با استفاده از محصول ما آسان تر شده است . منظور از مدت طولانی این است که نرم افزار ما بتواند چندین سال نیازهای مشتری را برطرف نماید. مثلا محصولی مانند فتوشاپ را می توان گفت محصول موفقی می باشد . زیراکه هم کار را برای مشتریانش راحتتر کرده است و چندین سال است که مورد استفاده قرار می گیرد.

Craig Brown داستانی بسیار جالب و آموزنده ای در مورد محصول موفق داشت که قید آن را در اینجا خالی از لطف ندیدم .

شروع این داستان بر میگرده به سال 1998 . شرکت های دولتی به نرم افزاری نیاز داشتند که بتواند قرض ها مربوط به وام دریافتی مشتری را محاسبه نماید . مشکل این مسئله اینجا بود که قوانین مربوط به محاسبه بسیار پیچیده بودند و محسابه آن با ابزار های موجود درآن زمان بسیار مشکل بود (مثلا برنامه های صفحه گسترده Spreed sheets) . خوب من به همراه تیم کوچکی که در آن زمان داشتم این برنامه را نوشتم .

در هنگام شروع , برنامه ساده ای بود ولی مشتریان قابلیت ها جدیدی به برنامه اضافه کردند که در نهایت این محصول به چند محصول جدید انشعاب یافت که می توانست نیاز چندین نوع کاربر را برطرف نماید .  من تمام تغییراتی که مشتریان خواستار می شدند را طی یک پروژه جدید انجام می دادم  بنابراین با مشکل Scope creep مواجه نشدم .

این روزها قرار است تغییراتی بسیار بزرگی در سطح برنامه اتفاق بیفتد . مشتری تصمیم گرفته است که در الگوریتم محاسبه نوع قرض تغییراتی جدی را به عمل آورد بنابراین نرم افزار موجود جواب گوی این نیاز مشتری نخواهد بود . ما هم برای جوابگویی به این نیاز مشتری یک پروژه جدید شروع کردیم و هم اکنون هم بروی آن پروژه کار می کنیم . نسخه Beta  نرم افزار را تحویل مشتریان دادیم  و مشتریان بسیار خوشحال هستند زیراکه آنها ابزاری دارند که به آنها کمک می کند کارهایشان را راحتر انجام بدهند و در وقت خود صرفه جویی نمایند .

https://sirasad.files.wordpress.com/2010/03/listen.jpg?w=418چرا این محصول موفق شده است ؟ به نظر موفقیت این محصول عمدتا بخاطر این بود که من توجه زیادی به نگرانی های مشتری داشتم . من با حوصله تمام به صحبت های آنها گوش میدادم حتی در بسیاری از موارد وقت من کلا از بین می رفت ولی این قضیه باعث شده بودکه اعتماد آنها را نسبت به خودم جلب نمایم حتی این مورد تا به جایی پیشرفت کرد که آنها فکر می کردند تنها شخصی که کسب و کار آنها را می فهمد فقط من هستم . پس آنها به من به چشم یک نوکر یا یک خدمت کار نگاه نمی کردند بلکه آنها مرا به عنوان یک شریک کسب و کار قبول داشتند . من هیچ وقت با دیر کرد پرداخت ها یا بد قولی های مشتری مشکلی نداشتم فقط قصدم ایجاد و حفظ رابطه ای بر اساس اطمینان و اعتماد  بود. من همیشه فکر می کنم که این رابطه بهترین نوع رابطه با مشتری می باشد و این یک گام بزرگ به سمت توسعه محصول موفق می باشد .

متاسفانه  ما در ایران شاهد چنین داستانی هایی نیستیم و اکثر اوقات هر محصول باعث به وجود آمدن کدورت بین مشتری و تیم توسعه می شود . یعنی ما هیچ وقت نتوانستیم رابطه ای از روی اعتماد با مشتری ایجاد نماییم  و همیشه در قید و بند قرار دادهایمان بودیم . همیشه خواسته ایم قرار داد به نفع ما باشد و یک طوری مشتری را سرکیسه بکنیم البته مشتری هم همینطور . همیشه هدف ما فروش محصول و فرار بوده است . هیچ وقت نخواسته ایم طبعات کارهایمان را قبول نماییم ,  هیچ وقت نخواسته این مسئول کاری که کرده ایم باشیم . قبل از فروش محصول ناز مشتری را می کشیم و بعد از فروش  محصول جواب تلفن مشتری را نمی دهیم  . در بسیاری از موارد شاهد این بودیم که بعد از تحویل  نرم افزار به مشتری رابطه با مشتری کاملا قطع شده است که این بسیار …………….. می باشد (کلمه ای در خور نیافتم ,  خودتان جای خالی را پر نمایید ) .

https://sirasad.files.wordpress.com/2010/03/guarantee.jpg?w=350ارائه نرم افزار به مشتری و ایجاد رابطه بر پایه اعتماد و پاسخگویی بسیار مشکل می باشد که همگان نمی توانند ( همان مثل قدیمی که کار هر بز نیست خرمن کوفتن گاو نر می خواهد آرنولد با یکم استروئید) . شرکت هایی مثل مایکروسافت , Adobe ,  گوگول ,  Oracle و Apple که همشان جزو لیدرهای مارکت محسوب می شوند توانسته اند این کار را بکنند و به همین خاطر شده اند سردمدار توسعه نرم افزار  . شما هم اگر می خواهید محصول موفقی را ارائه دهید باید  مانند لیدرهای مارکت عمل نمایید .

یاشیاسیز

Advertisements
 1. مارس 21, 2010 در 12:56 ق.ظ.

  با سلام و خسته نباشید
  وب سایت p30magazine.com را در راستای گسترش اطلاع رسانی در زمینه IT راه اندازی کرده ایم. از شما مدیریت محترم نیز خواهشمندیم در این راه پشتیبان ما باشید .
  با تشکر

  • sirasad
   مارس 21, 2010 در 10:52 ق.ظ.

   موفق باشید .

 2. مارس 21, 2010 در 6:28 ب.ظ.

  با سلام
  اول از همه عیدتون مبارک باشه :دی
  ما یک سایت برای هدف درسی(IT) درست کرده ایم و به گفته ی استادمان هر مطلبی که پیدا کردیم که مناست با مفاهیم درسیمان بود در این سایت قرار دهیم.می خواستم از شما اجازه بگیرم که من مطلب شما رو در سایتمون بگذارم و با گذاشتن لینک آن، حقی از شما رو ضایع نکرده باشیم.
  با تشکر از شما و مطالب خوبتان

  • sirasad
   مارس 21, 2010 در 7:25 ب.ظ.

   عید شما هم مبارک .
   استفاده از تمامی مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد البته بسیاری رعایت نکردند , در کل مشکلی نیست من به این جور مسائل عادت دارم , راحت باشید .

 3. مارس 22, 2010 در 6:30 ق.ظ.

  سلام،

  با اون پاراگراف آخر مقاله شما واقعا موافق هستم!! به قول معروف گل گفتی!!

  موفق باشید.

 4. Navid
  نوامبر 8, 2011 در 11:05 ب.ظ.

  واقعا نوشته هات عالیه در تمام عمرم همچین مطالب جالبی ندیده بودم و اولین باری که دارم زیر نوشته ای با جون و دل نظر می دم،مرسی

  موفق باشی

 1. سپتامبر 11, 2010 در 8:44 ق.ظ.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: